W rozmowie ,,1 na 1” 8 kwietnia w studiu TVP3 Łódź spotkali się Beata Dróżdż (numer 4 na liście Prawo i Sprawiedliwości) oraz Patryk Marjan (numer 10 na liście Konfederacja KORWiN Braun Liroy Narodowcy), którzy kandydują do Parlamentu Europejskiego z okręgu łódzkiego.

Prowadzący Błażej Torański chciał poznać motywację rozmówców, dlaczego zdecydowali się do wzięcia udziału w majowych wyborach.

– To pytanie pojawia się dość często. Moją motywacją jest dbałość o przyszłość Polski, chęć pracy dla niej  oraz  bronienie interesów. Mam naturę sportowca, który jak staje na starcie, to chce wygrać – tłumaczy radna sejmiku województwa łódzkiego. 

– Tworzy się pewna reakcja społeczna,  jeżeli chodzi o Unię Europejską. Jesteśmy najbardziej unioeutuzjastycznym państwem. Polacy zasługują jednak na uniorealistyczny głos w Parlamencie Europejskim, pokazujący że obecność w Unii nie zawsze jest zgodna z interesem Polski – swoje stanowisko przedstawia Patryk Marjan.

W dalszej części rozmowy poruszono temat potencjalnego polexitu, czyli wyjścia Polski ze struktur unijnych. 

– Chcemy poprawić jakość życia Polaków, co jest możliwe tylko przy godnym reprezentowaniu Polski na forum unijnym. Walczymy o to, żebyśmy byli traktowani na równi w Europie. Wszyscy na liście wyborczej walczymy o to, żeby jak najwięcej obywateli poszło do tych wyborów – mówi przedstawicielka Prawa i Sprawiedliwości. 

O błędach instytucjonalnych w UE wspomniał kandydat Konfederacji.

– Niska frekwencja wynika z tego, że Parlament Europejski jest organem niedemokratycznym, gdyż nie ma inicjatywy ustawodawczej. Z kolei Unia Europejska podażą w złym kierunku, a polski rząd nie ma sposobu, żeby to zmienić. Wyszedł wprawdzie  z inicjatywą kandydatury Jacka Saryusz-Wolskiego na przewodniczącego Rady Europejskiej, lecz przegrał 27 do 1 -przypomina Patryk Marjan. 

W dalszej części programu kandydaci przedstawili własna wizję Unii Europejskiej oraz w jaki sposób powinna zmieniać się ta organizacja. 

-Unia Europejska ma za dużo kompetencji, a suwerenność państw członkowskich jest za mała. Dlatego należy oprzeć jej  funkcjonowanie na Strefie Schengen oraz na Europejskiej Wspólnocie Gospodarczej. Nie potrzeba tworzyć wielkiego rządu, który kontroluje wszystko ponad głowami Polaków – tłumaczy polityk Konfederacji. 

– Zależy nam na stworzeniu w Parlamencie Europejskim silnego stronnictwa prawicowego, które będzie budowało Europę Ojczyzn, a nie ,,eurokołchoz” – odpowiada Beata Dróżdż.

Źródło: TVP3 Łódź