Pomoc rodzinie to nie tylko rządowy program 500+, który pomógł milionom dzieci i ich rodzinom wyjść z ubóstwa. To także szereg działań, jakie trzeba podejmować lokalnie. I jakich chcę się podjąć.

Pieniądze przekazane z programu 500+ pozwoliły na odzyskanie przez rodziny godności. Choć jest to ważna i cenna pomoc ze strony państwa, nie możemy zapominać o wspieraniu rodzin z poziomu samorządu. Bez sprawnie funkcjonujących żłobków, przedszkoli i świetlic wsparcie dla rodziców będzie niepełne.

Po pierwsze: dobro dziecka!

Niepokój związany z zapewnieniem właściwej opieki dzieciom nie może już dużej paraliżować rodziców! Zwłaszcza, że w naszym województwie odnotowujemy ujemny przyrost naturalny. Dlatego decydując się na start w wyborach do Sejmiku Województwa Łódzkiego, za najważniejszy postulat uznaję budowę nowych żłobków i przedszkoli.
Już same dane statystyczne biją na alarm: na jedno miejsce w oddziale przedszkolnym przypada 1,35 dziecka. Średnia dla Polski to 1,01. Jak przełożymy to na dane związane z ujemnym przyrostem wygląda to bardzo niekorzystnie, kiedy młode małżeństwa podejmują życiowe decyzje!

Wyludniające się województwo

Żłobki i przedszkola to nie tylko doraźna pomoc dla rodzin. To zdecydowanie więcej – to zapewnienie młodym ludziom stabilnej przyszłości. Dziś młodzi, mając na uwadze wszelkie trudności
z dostępem do opieki przedszkolnej, nie zdecydują się na posiadanie dziecka lub wyjeżdżają do innych województw, gdzie będą mogli realizować swoje plany i marzenia. Tylko właściwa ilość żłobków i oddziałów przedszkolnych jest wstanie usunąć lęk: „co zrobię ze swoim dzieckiem, gdy pójdę do pracy?” Tylko miejsca pracy, godziwe wynagrodzenie, mogą zapewnić rodzinę o stabilnym i bezpiecznym życiu i zatrzymać młode rodziny w naszym województwie.

TAK dla rodzin!

Jak wspominałam, posiadam piątkę dzieci, Znam codzienne kłopoty związane z macierzyństwem. Wiem, czego potrzebują rodzice i w jakich obszarach należy ich wspomóc. Obiecuję wam, drodzy rodzice, że dołożę wszelkich starań, by rodzina czuła się bezpieczna!